Ietekme caur pareizu ieradumu veidošanu. 2.daļa.

Svētdienas dievkalpojumā mācītājs Rufuss turpināja runāt par tēmu: «Ietekme caur pareizu ieradumu veidošanu». Lielāko daļu, ko cilvēks dara, viņš dara kā savu ieradumu rezultātu.Paradumi – tās ir darbības, ko mēs esam izvēlējušies un sākuši darīt, darām to neskaitāmas reizes, līdz tās ir kļuvuša automātiskas. Pats Dievs cilvēku ir radījis ar paradumiem. Zinātne ir pierādījusi, ka cilvēka smadzenes ir veidotas tā, lai viņš darbotos uz ieradumu pamata. Pateicoties tam, mūsu smadzenes ekonomē enerģiju. Zinātniskos pētījumos ir pierādīts, ja cilvēks sāk kaut ko darīt un atkārto to daudzas reizes, tad viņa smadzenes to automātiski pārvērš par ieradumu. Tādējādi tiek taupīta smadzeņu enerģija. Veidojot paradumus, eksistē cikls jeb cikliskums. Ja jūs to nezināt, tad nespēsiet atbrīvoties no nepareiziem ieradumiem. Mūsu nepareizie ieradumi bieži vien neļauj mums sasniegt pareizus mērķus, un tāpēc nereti cilvēki domā, ka vispār nevajag izvirzīt nekādus mērķus. Taču tā ir nepareiza domāšana. Mērķi ir ļoti svarīgi, un noteikti tos vajag sev izvirzīt. Ja jūs neattīstīsiet pareizus ieradumus savā dzīvē, tad piedzīvosiet vilšanos un nespēsiet šos mērķus sasniegt.Senais romiešu dzejnieks Ovīdijs  ir teicis: «Nav nekā stiprāka par ieradumiem».Angļu zinātnieks un dzejnieks Semjuels Džonsons 18.gs ir teicis: «Paradumu pinekļi parasti ir pārāk vāji, lai būtu jūtami, līdz viņi kļūst pārāk spēcīgi, lai tos pārrautu». Ieradums ir līdzīgs vājam mērķim, kuru nevar īpaši sajust, līdz tas kļūst tik stiprs, ka to vairs nevar salauzt.Paradums – tās ir darbības, kuras kļuvušas par mūsu dabisku sastāvdaļu, pateicoties to atkārtošanai ilgā laika posmā; darbības, kuras mēs veicam automātiski.Paradumi ietekmē mūsu uzvedību, rīcību, reakciju, kā arī atspoguļo mūsu iekšējo pasauli.Ieradumi nosaka jūsu nākotni. Tie tiešā mērā nosaka to, kurp virzīsies jūsu dzīve, un par ko jūs kļūsiet. Paradumi ir cilvēka dzīves ceļa rādītājs. Dievs mums ir devis lielu privilēģiju – noteikt, ietekmēt un iedarboties uz to, kādā virzienā dosies mūsu dzīves ceļš. Mēs kā Dieva bērni varam ietekmēt šo procesu, bet tāpēc mums ir jāuzņemas atbildība par savu dzīvi. Lai to izdarītu, ir jāveic savu ieradumu inventarizācija un analīze.Ieradumi ar laiku iesakņojas mūsos, nostiprinās un kļūst stabili, un tos ir grūti mainīt vai izskaust (ja runa ir par kaitīgajiem ieradumiem).Ieradumi mūs apbalvo, nesot mums apmierinājuma sajūtu.Mums katram ir gan labie, gan sliktie ieradumi. Mēs varam nomainīt nepareizos ieradumus, aizstājot tos ar pareizajiem.  Bet, lai to izdarītu, būs japieliek piepūle. Viss sākas ar savu nevēlamo, kaitīgo ieradumu atzīšanu. Savas kļūdas mums bieži vien ir grūti atzīt. Tāpēc arī daudziem cilvēkiem ir grūti lūgt piedošanu. Atzīt to, ka rīkojos nepareizi, daudzi uzskata par vājumu.Mācītājs Rufus izdarīja sekojošu kopsavilkumu tam visam, kas tika runāts par paradumiem:
  • Mums visiem ir ieradumi.
  • Mani ieradumi nosaka manas dzīves efektivitāti. Ieradumi nosaka to, vai es būšu veiksmīgs, vai spēšu ietekmēt Dievam.
  • Daži no mūsu ieradumiem ir slikti vai kaitīgi, un tie ir jāaizstāj ar labajiem ieradumiem, jo tie traucē mums būt efektīviem un nest augļus Dievam.
Viss, kas mums traucē tuvoties Dievam un rosina nepareizi rīkoties, ir slikti paradumi. Tiklīdz mūsu sirds nekoncentrējas uz Dievu, mēs sākam tiekties uz miesas darbiem un sakam darīt to, kas nav tīkams Dievam. Mums vienmēr būs tāda vēlēšanās , – visās lietās patikt Viņam, ja mēs būsim pilni ar Viņu un Viņa Vārdu. Sliktie ieradumi traucē jūsu attiecībām ar Dievu.
  • Daži no mūsu ieradumiem ir labi un derīgi, tos vajag saglabāt un pastāvīgi nostiprināt. Šie ieradumi nosaka mūsu efektivitāti.
  • Lai mana dzīve ietu pareizajā virzienā, man jākontrolē un jāseko saviem ieradumiem. Tāpēc nemitīgi jāveic šo ieradumu analīze.
  • Lai spētu kontrolēt savus ieradumus, mums tie ir jāizpēta, nosakot, kuri no tiem ir labi, bet kuri – kaitīgi. Tas mums jādara pašiem, neviens mūsu vietā to neizdarīs. Jūs esat savu paradumu saimnieks, un jums pašam precīzi ir jāzin, kādi tie ir. To noteikt jums palīdzēs savu ieradumu saraksts. Izanalizējot savas rīcības, vārdus, reakcijas, jūs spēsiet ieraudzīt visus savus paradumus. Pēc visu savu paradumu uzskaites jūs varēsiet sākt strādāt ar tiem.
  • Sliktie ieradumi ir jāizskauž, aizstājot tos ar labiem.

Līdzīgi raksti

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.